Pagaliau implantas vietoje! O kada galėsiu normaliai pavalgyti? Štai ką sako patirtis

Sveikata ir grožis

Taigi, tas didis momentas atėjo ir praėjo. Po ilgų svarstymų, konsultacijų ir, ko gero, kelių bemiegių naktų, jūsų burnoje pagaliau įsitaisė tviskantis dantų implantas. Sveikiname! Tai didelis žingsnis tobulos šypsenos ir visaverčio gyvenimo link. Bet praėjus pirminiam džiaugsmui ir atslūgus anestezijos poveikiui, į galvą pradeda belstis nepatogus, bet labai žmogiškas klausimas: „O kada aš vėl galėsiu normaliai valgyti?“ Ir kai sakome „normaliai“, omenyje turime ne vien trintas sriubytes ar jogurtą, o tą traškų obuolį, sultingą kepsnį ar saują riešutų. Juk gyvenimas per trumpas valgyti vien tyreles, tiesa?

Šis klausimas kankina daugelį, ką tik išėjusį iš odontologo kabineto. Viena vertus, norisi kuo greičiau grįžti į įprastą ritmą. Kita vertus, baisu pakenkti brangiam ir ilgai lauktam pirkiniui savo burnoje. Juk implanto prigijimas – procesas subtilus, reikalaujantis kantrybės ir, žinoma, tinkamos mitybos. Būtent mityba tampa tuo kertiniu akmeniu, ant kurio laikosi sėkmingas gijimas. Tad nusiraminkite, giliai įkvėpkite ir leiskitės į kelionę po mitybos pasaulį po dantų implantacijos. Išsiaiškinsime viską – nuo pirmųjų valandų iki to laimingo momento, kai be baimės galėsite atsikąsti kietesnio maisto. Pažadame, kelio pabaigoje laukia ne tik tvirtas implantas, bet ir rami sąžinė mėgaujantis kiekvienu kąsniu.

Pirmosios valandos: skysčių karalystė

Ką tik po operacijos, kai burna dar šiek tiek aptirpusi, o mintys sukasi apie tai, ar viską padarėte teisingai, maistas yra paskutinis dalykas, apie kurį norisi galvoti. Ir gerai! Gydytojai vieningai sutaria – pirmąsias 2–4 valandas po procedūros reikėtų apskritai susilaikyti nuo bet kokio maisto ar gėrimų. Leiskite žaizdai ramiai „susistovėti“, o kraujo krešuliui, kuris yra gyvybiškai svarbus gijimui, netrukdomai susidaryti. Praėjus šiam laikui, ateina metas pirmajam „patiekalui“ – vėsiems skysčiams. Vanduo, nesaldintos arbatos (jokiu būdu ne karštos!), galbūt natūralios sultys be tirščių. Svarbiausia taisyklė – nieko negerti per šiaudelį! Siurbimas sukuria neigiamą slėgį burnoje, kuris gali išjudinti tą brangųjį kraujo krešulį ir sukelti komplikaciją, vadinamą sausąja alveole. Taigi, pirmosios valandos – tai kantrybės ir vėsių skysčių metas. Įsivaizduokite, kad esate prabangioje SPA, kur jums leidžiama tik gurkšnoti vandenį. Jūsų burnos ertmė jums už tai padėkos.

Pirmoji para: švelnumo įsikūnijimas lėkštėje

Išgyvenus pirmąjį etapą, ateina metas šiek tiek tvirtesniam, bet vis dar itin švelniam maistui. Pirmąją parą po implantacijos jūsų meniu turėtų sudaryti tik minkštas, trintas ir, svarbiausia, vėsus arba kambario temperatūros maistas. Karštis yra didžiausias priešas, nes jis gali paskatinti kraujavimą ir tinimą. Tad pamirškite garuojančią sriubą ar karštą kavą. Jūsų geriausi draugai dabar yra trintos daržovių sriubos (atvėsintos, žinoma), natūralus jogurtas, kefyras, įvairios tyrelės (tinka ir kūdikių maistas!), baltyminiai kokteiliai ar glotnučiai. Petras, neseniai pats perėjęs šį etapą, juokauja: „Tą dieną jaučiausi lyg grįžęs į vaikystę – trintos bulvės, trinti bananai… Bet žinote, visai neblogai! Svarbiausia, kad viską valgiau lėtai, mažais kąsneliais ir, aišku, kramčiau sveikąja puse.“ Būtent kramtymas priešinga puse yra esminis dalykas, siekiant apsaugoti operuotą vietą nuo bet kokio krūvio.

Pirmoji savaitė: pereinamasis laikotarpis

Praėjus pirmosioms 24–48 valandoms, kai patinimas ir diskomfortas pamažu atslūgsta, galima šiek tiek praplėsti savo mitybos racioną. Tai pereinamasis laikotarpis, kai nuo visiškai skysto ir trinto maisto pamažu judate link minkštos konsistencijos patiekalų. Vis dar reikia vengti bet ko kieto, traškaus, lipnaus ar aštraus. Puikiai tinka minkštai virti kiaušiniai ar plakta kiaušinienė, avižinė košė, varškė, gerai išvirusios ir sutrintos bulvės ar kitos daržovės. Galima pabandyti valgyti minkštą, garuose ruoštą žuvį ar maltą vištieną. Svarbiausia – klausytis savo kūno. Jei jaučiate bet kokį spaudimą ar skausmą operuotoje vietoje, vadinasi, dar per anksti. Kantrybė šiuo etapu yra jūsų sąjungininkė. Pagalvokite apie tai kaip apie investiciją – kelios dienos švelnesnio maisto atneš dividendus ilgalaikėje perspektyvoje – tvirtai prigijusį implantą.

Antroji savaitė: atsargus grįžimas prie įprastesnio maisto

Nuo antrosios savaitės, jei gijimas vyksta sklandžiai ir gydytojas per apžiūrą patvirtina, kad viskas gerai, galima dar labiau paįvairinti valgiaraštį. Į racioną jau galima įtraukti minkštą duoną be kietos plutelės, gerai išvirtus makaronus, minkštus sūrius. Galima valgyti ne tik maltą, bet ir smulkiai pjaustytą, gerai patroškintą mėsą ar vištieną. Vis dar galioja taisyklė – kramtyti sveikąja puse ir vengti didelio spaudimo implanto srityje. Taip pat reikėtų ir toliau vengti kieto, sunkiai sukramtomo maisto: riešutų, sėklų, kietų daržovių (pvz., žalios morkos), traškučių, džiūvėsių. Šiuo laikotarpiu svarbu ne tik tai, ką valgote, bet ir kaip kruopščiai prižiūrite burnos higieną po kiekvieno valgio, kad aplink gijančią vietą nesikauptų maisto likučiai.

Ko vengti visą gijimo laikotarpį?

Yra tam tikrų produktų ir įpročių, kurių reikėtų vengti ne tik pirmosiomis dienomis, bet ir visą gijimo laikotarpį, kuris, priklausomai nuo situacijos, gali trukti nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių, kol implantas visiškai suaugs su kaulu (vyks osteointegracija). Pirmiausia, tai itin kietas maistas – riešutai, kieti saldainiai, ledas. Šie produktai gali sukurti per didelę mechaninę apkrovą gyjančiam implantui. Taip pat venkite lipnių produktų, tokių kaip irisai ar guminukai, kurie gali prilipti prie gijimo galvutės ar laikino vainikėlio ir sukelti problemų. Aštrus maistas gali dirginti jautrias dantenas, o labai karšti ar labai šalti gėrimai gali sukelti diskomfortą. Ir, žinoma, du didžiausi gijimo priešai – rūkymas ir alkoholis. Rūkymas sutrikdo kraujotaką dantenose, lėtina gijimą ir ženkliai padidina implanto atmetimo riziką. Alkoholis taip pat gali neigiamai paveikti gijimo procesą, todėl jo vartojimą reikėtų apriboti bent pirmąsias 1-2 savaites.

Osteointegracija: lemiamas 3–6 mėnesių etapas

Nors po kelių savaičių jau galėsite valgyti gana įvairų maistą, svarbu prisiminti, kad pats svarbiausias procesas vyksta po dantenomis. Tai osteointegracija – tiesioginis implanto paviršiaus suaugimas su aplinkiniu kaulo audiniu. Būtent šis procesas paverčia implantą tvirta ir patikima atrama būsimam danties vainikėliui. Paprastai apatiniame žandikaulyje šis procesas trunka apie 3 mėnesius, o viršutiniame, kur kaulas yra šiek tiek puresnis, gali užtrukti ir iki 6 mėnesių. Per visą šį laikotarpį, net jei nejaučiate jokio diskomforto, vis tiek rekomenduojama saugoti implanto vietą nuo pernelyg didelių krūvių. Tai nereiškia, kad turite valgyti vien košes, bet galbūt kramtyti kietą kepsnį ar atkąsti kietą obuolį vertėtų sveikąja puse. Kaip sako vienas žymus Lietuvos odontologas: „Mes galime įsukti implantą idealiai, bet 50% sėkmės priklauso nuo to, kaip pacientas elgsis po operacijos.” Šie žodžiai puikiai įrodo paciento atsakomybės svarbą.

Kada pagaliau ateis ta diena „X“?

Tad kada gi ateis ta ilgai laukta diena, kai galėsite pamiršti visus apribojimus ir valgyti absoliučiai viską, ko širdis geidžia? Atsakymas yra individualus ir priklauso nuo daugelio veiksnių: jūsų organizmo savybių, operacijos sudėtingumo, kaulo kokybės ir, žinoma, gijimo eigos. Paprastai, visiškai normalia mityba be jokių suvaržymų galima mėgautis tada, kai implantas yra pilnai prigijęs ir ant jo uždėtas nuolatinis danties vainikėlis. Tai įvyksta maždaug po 3–6 mėnesių po implantavimo procedūros. Gydytojas, atlikęs kontrolinę rentgeno nuotrauką ir įvertinęs situaciją, duos jums „žalią šviesą“. Tas pirmas traškaus obuolio kąsnis po ilgos pertraukos bus tikrai vertas visos jūsų kantrybės!

Kelias į tvirtą ir gražią šypseną su dantų implantais yra maratonas, o ne sprintas. Mitybos apribojimai po operacijos gali atrodyti varginantys, bet jie yra būtina sėkmingo gijimo sąlyga. Kiekvienas švelnus kąsnis, kiekviena atvėsinta sriubos lėkštė yra jūsų indėlis į ilgalaikę investiciją – sveikus ir funkcionalius dantis. Atminkite, kad kantrybė ir griežtas gydytojo rekomendacijų laikymasis yra raktas į rezultatą, kuriuo džiaugsitės ilgus metus. Turbūt tai brangiai kainuoja? Ne visada. Kartais odontologijos klinikose vyksta įvairios akcijos, kurių metu galima tikrai nemažai sutaupyti…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *