Traktoriai yra vieni svarbiausių žemės ūkio technikos įrenginių, naudojami įvairiems darbams atlikti – nuo arimo ir sėjimo iki derliaus nuėmimo ir krovinių transportavimo. Dėl įvairių funkcijų ir skirtingų ūkių poreikių traktoriai skirstomi pagal dydį ir galią. Šis skirstymas padeda ūkininkams pasirinkti tinkamiausią traktorių savo ūkio veiklai. Šiame straipsnyje apžvelgsime pagrindinius traktorių tipus pagal jų dydį ir galią.
Mažieji traktoriai
Mažieji traktoriai yra kompaktiški ir lengvi, dažnai naudojami nedideliuose ūkiuose, soduose ar daržininkystėje. Jų variklių galia paprastai svyruoja nuo 20 iki 60 arklio galių (AG). Dėl savo mažo dydžio ir manevringumo jie yra itin tinkami darbams, kur reikia didelio tikslumo, arba darbams šiltnamiuose. Mažieji traktoriai taip pat dažnai naudojami kraštovaizdžio tvarkymo darbams, tokiems kaip žolės pjovimas, krūmų genėjimas ir kiti smulkūs darbai. Nereiktų jų maišyti su mini-traktoriais, kurių galia yra iki 20 AG.
Vidutinio dydžio traktoriai
Vidutinio dydžio traktoriai yra universalūs ir plačiai naudojami tiek vidutinio, tiek didelio dydžio ūkiuose. Jų galia paprastai svyruoja nuo 60 iki 150 AG. Šie traktoriai gali atlikti daugelį įvairių žemės ūkio darbų – arimą, sėją, trąšų barstymą, derliaus nuėmimą ir kitus. Dėl savo didesnės galios ir tvirtesnės konstrukcijos vidutinio dydžio traktoriai yra tinkami sunkesniems darbams, tokiems kaip sunkios žemės dirbimas ar didesnių krovinių transportavimas. Jie taip pat gali būti naudojami kartu su įvairiais priedais ir įrenginiais, pvz., plūgais, sėjamosiomis, purkštuvais ir kt.
Didieji traktoriai
Didieji traktoriai yra galingiausi ir skirti dideliems ūkiams bei sunkiausiems darbams. Jų variklių galia dažnai viršija 150 AG ir gali siekti net 600 AG ar daugiau. Šie traktoriai yra būtini dideliuose laukuose, kur reikia apdirbti didelius plotus per trumpą laiką. Didieji traktoriai naudojami sunkiausiems žemės darbams, tokiems kaip gilus arimas, sunkus tręšimas, sunkių krovinių transportavimas ir pan. Jie taip pat naudojami miškininkystėje, kur reikia didelės galios traukimo darbams. Tai dideliems ūkiams reikalinga žemės ūkio technika.
Specializuoti traktoriai
Be bendro naudojimo traktorių, egzistuoja ir specializuoti traktoriai, kurie skirti specifiniams darbams. Pavyzdžiui, vynuogynams ir sodams skirti traktoriai yra siauri ir mažo aukščio, kad galėtų pravažiuoti tarp siaurų eilučių ir po nusvirusiomis medžių šakomis. Taip pat yra traktorių, pritaikytų darbui kalvotose vietovėse, kurie turi specialias konstrukcijas ir variklius, kad galėtų saugiai dirbti šlaituose. Lietuvoje šie traktoriai nėra labai aktualūs, nebent darbui miškininkystės sektoriuje arba miesto landšafto formavimo darbams.
Traktorių pasirinkimo kriterijai
Renkantis traktorių, svarbu atsižvelgti į kelis pagrindinius kriterijus:
- Ūkio dydis ir darbų apimtis. Mažesniems ūkiams ir smulkesniems darbams dažnai pakanka mažo arba vidutinio dydžio traktoriaus, tuo tarpu dideliems ūkiams reikalingi dideli traktoriai su didesne galia.
- Darbo pobūdis. Priklausomai nuo atliekamų darbų tipo, gali prireikti specializuoto traktoriaus ar traktoriaus su specifiniais priedais.
- Ekonominiai veiksniai. Traktorių kaina, eksploatacijos išlaidos ir degalų sąnaudos taip pat yra svarbūs veiksniai, į kuriuos reikia atsižvelgti renkantis traktorių.
Traktorių skirstymas pagal dydį ir galią padeda ūkininkams rasti tinkamiausią techniką savo poreikiams. Tinkamai pasirinktas traktorius gali žymiai padidinti ūkio efektyvumą, sumažinti darbo sąnaudas ir net lemti geresnį derlių.