Aš esu Marius, daug metų kuriu tekstus interneto puslapiams ir tinklaraščiams. Studijavau žurnalistiką, todėl puikiai išmanau įvairius tekstų žanrus ir jų rašymo technikas. Bet šiandien nesiruošiu dalinti savo ilgamete patirtimi. Noriu atlikti nedidelį eksperimentą, kuris padėtų suvokti šiek tiek daugiau apie dirbtinio intelekto panaudojima lietuviškų tekstų rašymui.
Nenoriu diskutuoti apie tai, su kokiais iššūkiais susiduria tekstų kūrėjai 2025 metais. Apie tai esu prirašęs kituose straipsniuose. Noriu tik pateikti skaitytojams galimybę patiems įvertinti, kuris DI įrankis geriausiai rašo lietuviškus tekstus.
Štai, kaip tą eksperimentą atlikau.
Problema yra ta, kad DI puikiai dirba su angliškais tekstais, o štai su lietuviškais jam trūksta „motyvacijos“. Daug rinkodaros specialistų išreiškia nuomonę, kad DI rašyti tekstai yra dirbtiniai, skambantys nenatūraliai, nekokybiški, nuobodūs. Ar taip yra iš tikrųjų? Nesunkiai galime patikrinti. Tam reikia suformuluoti tam tikrą užklausą (promtą) ir pateikti skirtingiems DI įrankiams, rašantiems lietuviškai. Tada pamatysime, kurie rašo kaip tikri žmonės ar net geriau už vidutinio lygio blogerius, o kurie Lietuvoje turėtų būti nustumti į antrą planą. Pasikartosiu: su anglų kalba daugeliui DI įrankių viskas gerai, tačiau lietuviškai gali būti labai sunku…
Sugeneruokime tinkamą komandą (promtą)
Dirbtinis Intelektas rašo taip, kaip jam liepiame. Jei paliepiame parašyti bet ką, jis parašo tai, ką rašo dauguma. Dėl to tokie straipsniai atrodo jau kažkur matyti, tačiau yra unikalūs – plagiatu tikrai nieko kaltinti negalima. Dėl to būtina tinkamai suformuluoti komandą, kuria vadovaudamasis DI įrankis ir rašys straipsnį.
„Parašyk straipsnį apie buhalterinės apskaitos paslaugas“ – tai labai prasta komanda. Dirbtiniam intelektui neaišku, apie kokios šalies buhalterinės apskaitos rinką reikia rašyti, ką akcentuoti, kokias problemas nagrinėti. Galų gale jam neaišku, kas skaitys tokį straipsnį ir kur jis bus naudojamas. Reiktų pateikti kuo daugiau detalių, kurias įvertinęs AI sugebėtų pateikti tikrai gerą straipsnį tinklaraščiui.
Suformuokime komandą iš 5 dalių:
- Pasakykime, kokio žanro ir formato reikalingas straipsnis.
- Nurodykime, kam straipsnis yra skirtas, kas bus jo skaitytojai.
- Pateikime informacijos apie straipsnio stilistiką, kalbos toną.
- Pateikime temą ir raktinius žodžius, kad DI žinotų, apie konkrečiau rašyti. Galima pateikti ir problemą, kurios sprendimai sudarys straipsnio esmę.
- Pateikime informaciją, kaip straipsnis turi būti formatuotas, kad jį būtų įdomu skaityti.
Galima komandas rašyti ir nenuosekliai – DI atsižvelgs į jas visas. Galbūt…
Štai, kaip galėtų atrodyti promtas:
Parašyk straipsnį verslo tematikos tinklaraščiui. Rašyk, kaip patyręs versnininkas. Straipsnis turi būti 400 žodžių apimties, skirtas Lietuvos skaitytojams, besidomintiems rinkodara ir verslo plėtra. Naudok neformalų informacinį toną. Gali įterpti šiek tiek humoro. Straipsnio tema: 5 būdai, kaip efektyviai reklamuoti savo naują interneto svetainę. Panadauk raktažodžius: reklama, SEO, rinkodara, lankytojai, pardavimai. Akcentuok problemą – daugelis įmonių, paleidę naują savo interneto puslapį, nieko su ja nedaro, o turėtų aktyviai ją reklamuoti internete, kad pritrauktų daugiau lankytojų ir galimų klientų. Straipsnis turi būti suformatuotas publikavimui įmonės tinklaraštyje, su paantaštėmis ir bent vienu bullet-pointų sąrašu. Naudok retorinius klausimus, trumpus sakinius, minčių šokinėjimus – taip, kaip rašytų tikras žmogus. Naudok lietuvišką skyrybą. Jokių prekės ženklų naudoti nereikia.
Dabar sunkioji dalis. Šią komandą išbandykime su skirtingais DI įrankiais.
1. ChatGPT
5 būdai, kaip efektyviai reklamuoti savo naują interneto svetainę
Ar kada nors pagalvojote, kodėl kai kurių įmonių interneto svetainėse verda veiksmas, o kitose – tuščia tarsi dykumoje? Daugybė įmonių padaro vieną klaidą: vos tik paleidžia naują puslapį, tuoj pat pamiršta, kad jį dar reikia reklamuoti. Juk savaime lankytojai neatsiras! Šiandien pasidalinsiu 5 būdais, kaip sėkmingai plėtoti savo rinkodarą, pritraukti daugiau lankytojų ir padidinti pardavimus.
1. Numatykite aiškią SEO strategiją
Aš visada sakau: jeigu norite, kad žmonės rastų jūsų svetainę, privalote skirti dėmesio SEO. Geras SEO nėra tik raktinių žodžių kimšimas į tekstus – tai tinkamas svetainės struktūros sukūrimas, kokybiški aprašymai, greitas krovimo laikas ir, žinoma, atitinkama raktinių žodžių analizė. Turint gerai paruoštą svetainę, „Google“ varikliukas mieliau rekomenduoja jūsų puslapį paieškos rezultatų viršuje. O viršus, kaip žinia, yra saldi vieta!
2. Kurkite patrauklų turinį
Be turinio – nė iš vietos. Kas nori lankytis interneto svetainėje, kurioje nėra jokio gyvybės ženklo? Naudokite tinklaraštį, vaizdo įrašus, infografikus – visa tai kuria vertę lankytojams. Stenkitės savo straipsniuose atsakyti į klausimus, kuriuos žmonės iš tikrųjų užduoda. Taip susikursite autoritetą ir auginsite auditoriją, kuri lauks kiekvieno naujo jūsų įrašo.
3. Socialinių tinklų jėga
Be socialinių tinklų šiandien išsiversti sunku. Ne tik kad visi juose „sėdi“, bet ir tam tikros platformos puikiai pasitarnauja reklama. Naują svetainę galima pristatyti:
- Kuriant trumpas, patrauklias įžangas
- Dalinantis naujausiu tinklaraščio įrašu
- Organizuojant interaktyvias apklausas ar konkursus
Taip savo puslapyje užtikrinsite nuolatinį lankytojų srautą.
4. Išnaudokite el. pašto rinkodarą
Nors daugelis el. paštą laiko „senosios mokyklos“ rinkodara, tai vis dar vienas efektyviausių būdų reklamuoti naują svetainę. Siųskite naujienlaiškius, dalinkitės naudingais patarimais, o svarbiausia – nebijokite būti kūrybingi. Padovanokite prenumeratoriams nuolaidą ar nemokamą PDF gidą. Smulkmena, o pardavimai augs!
5. Investuokite į mokamą reklamą
Nepamirškite, kad kartais geras, senas pinigų investavimas atveria trumpesnį kelią į sėkmę. Mokama reklama internete leidžia greičiau pastebėti jūsų svetainę, nei vien tik organiškas SEO. Tik svarbu tinkamai nusitaikyti į savo auditoriją. Nes kam mokėti už klikus, kurie niekada netaps jūsų klientais?
Pabaigai
Nepalikite savo naujojo interneto puslapio tiesiog būti. Investuokite į reklamą, stiprų SEO, aktyvią rinkodarą ir bendravimą su auditorija. Šiandieninis skaitmeninis pasaulis negailestingas tinginiams. Tad jei jau kūrėte svetainę, rūpinkitės ja nuolat: žinokite, ką jūsų lankytojai nori rasti, ir pasirūpinkite, kad rastų būtent pas jus. Tegul jūsų įmonė būna matoma ir klesti!
2. Google Gemini
Svetainę paleidot? O dabar ką? 5 būdai, kaip ją išjudinti (ir ne, laukti stebuklo neužtenka!)
Puiku, sveikinam! Jūsų naujutėlaitė interneto svetainė jau veikia. Šampanas išpurkštas, fejerverkai nusprogo, o dabar… tyla. Ką gi, laikas kibti į darbus, nes svetainė pati savęs nereklamuos! Deja, daugelis įmonių mano, kad užtenka svetainę paleisti ir lankytojai patys ims plūsti. Deja, realybė – kitokia.
Norint pritraukti lankytojų (ir, žinoma, klientų!), reikia pasistengti. Taigi, štai 5 būdai, kaip efektyviai reklamuoti savo naują interneto svetainę:
1. SEO: draugauk su Google!
SEO (paieškos sistemų optimizavimas) – tai tarsi jūsų svetainės nematomas draugas, kuris padeda jai užkopti į Google paieškos rezultatų viršūnę. Kuo aukščiau – tuo geriau! Juk visi žinome, kad retai kas vargina save naršydamas toliau nei pirmąjį puslapį. Ar ne?
Kaip tai padaryti?
- Pasirūpinkite tinkamais raktažodžiais.
- Optimizuokite svetainės turinį.
- Kurkite kokybiškas nuorodas.
Žinoma, SEO reikalauja laiko ir pastangų, bet rezultatai tikrai verti to!
2. Socialiniai tinklai: būk ten, kur tavo klientai!
Facebook’as, Instagram’as, LinkedIn’as… Pasirinkite tinklus, kuriuose „gyvena” jūsų tikslinė auditorija, ir pirmyn! Dalinkitės įdomiu turiniu, kurkite konkursus, bendraukite su savo sekėjais. Svarbiausia – būkite aktyvūs ir matomi! Beje, nepamirškite ir apie mokamą reklamą socialiniuose tinkluose. Tai puikus būdas pasiekti platesnę auditoriją.
3. El. pašto rinkodara: nepamiršk senų draugų!
Surinkite el. pašto adresus (žinoma, legaliai!) ir siųskite naujienlaiškius. Informuokite apie naujienas, akcijas, įdomius pasiūlymus. Tik nepamirškite – niekas nemėgsta spam’o!
4. Turinys – karalius!
Kokybiškas, įdomus ir naudingas turinys – tai raktas į sėkmę. Rašykite blog’o įrašus, kurkite video, dalinkitės patarimais. Svarbiausia – duokite vertės savo skaitytojams!
5. Analizuokite ir tobulinkite!
Stebėkite savo svetainės lankomumo statistiką, analizuokite, kas veikia, o kas ne. Eksperimentuokite! Juk rinkodara – tai nuolatinis mokymosi procesas.
Taigi, pirmyn! Jūsų naujoji svetainė laukia savo lankytojų. Tik nepamirškite – sėdėti sudėjus rankų neužtenka. Reikia veikti!
3. Claude AI
Jūsų nauja svetainė – kaip priversti ją dirbti jums?
Ar pažįstamas jausmas? Ką tik paleidote naują, gražią ir modernią savo įmonės svetainę. Investavote nemažai laiko ir pinigų. O dabar… tyla. Lankytojai neateina, pardavimai nekyla, o jūs sėdite ir galvojate – kas ne taip?
Kaip patyręs verslininkas galiu pasakyti – tai viena dažniausių klaidų, kurią daro įmonės. Jos mano, kad užtenka turėti puikią svetainę, ir klientai patys ją suras. Deja, taip nebūna.
Kodėl reikia reklamuoti savo svetainę?
Pagalvokime logiškai. Internete yra milijonai svetainių. Kaip potencialūs klientai suras būtent jūsų? Be aktyvios rinkodaros strategijos, jūsų puiki svetainė yra kaip parduotuvė dykumoje – niekas nežino, kad ji egzistuoja.
5 efektyvūs būdai pritraukti lankytojų
Štai ką darau aš pats ir kas realiai veikia:
- SEO optimizavimas. Taip, žinau, skamba nuobodžiai. Bet tai veikia! Investuokite laiko į raktažodžių tyrimą ir reguliariai atnaujinkite turinį. Rinkodara prasideda nuo to, kad jus randa „Google”.
- Turinio marketingas. Rašykite naudingus straipsnius, dalinkitės patarimais, kurkite vertę. Mano patirtis rodo – geras turinys pritraukia ne šiaip lankytojus, o potencialius klientus.
- Socialinių tinklų reklama. Čia jūsų klientai jau yra. Pradėkite nuo nedidelių sumų ir testuokite, kas veikia. Nesitikėkite stebuklų per savaitę – reikia kantrybės.
- Elektroninis paštas. Taip, jis vis dar veikia! Sukurkite vertingą nemokamą turinį ir keiskite jį į lankytojų el. pašto adresus. Mano įmonėje tai generuoja 40% visų pardavimų.
- Partnerystės. Ieškokite kitų verslų, kurie papildo (ne konkuruoja!) su jūsų veikla. Keiskitės nuorodomis, rašykite vieni apie kitus.
Svarbiausia – pradėti
Žinote, kas juokinga? Daugelis verslininkų skaito tokius straipsnius, linksėja galva ir… nieko nedaro. Nepakartokite šios klaidos!
Pradėkite nuo vieno dalyko. Tarkime, šią savaitę susitelkite į SEO. Kitą savaitę – į socialinių tinklų reklamą. Svarbiausia – veikti nuosekliai ir sistemingai.
O gal jau išbandėte kokius nors būdus pritraukti lankytojų į savo svetainę? Kas suveikė, o kas ne? Dalinkitės patirtimi – kartu galime išmokti daugiau!
P.S. Jei manote, kad rinkodara internete kainuoja brangiai – pagalvokite, kiek kainuoja jos neturėti. Mano patirtis rodo – tai brangiausia klaida, kurią galite padaryti.
4. Perplexity AI
5 būdai, kaip efektyviai reklamuoti savo naują interneto svetainę
Kiekvienas verslininkas žino, kad naujos interneto svetainės paleidimas yra tik pirmasis žingsnis į sėkmę. Bet ką daryti toliau? Daugelis įmonių, paleidusios naują savo interneto puslapį, nieko su juo nedaro. O tai yra didelė klaida! Reklama ir aktyvi rinkodara yra būtinos, kad pritrauktų daugiau lankytojų ir galimų klientų.
Problema: Nereikšmingas interneto puslapis
Kodėl daugelis įmonių nesinaudoja savo interneto svetaine kaip efektyviu rinkodaros įrankiu? Galbūt jie neturi laiko, arba tiesiog nežino, ką daryti. Bet laikas jau čia! Šiandien aš norėčiau pasidalinti 5 patikimais būdais, kaip efektyviai reklamuoti savo naują interneto svetainę ir padidinti pardavimus.
5 būdai pritraukti lankytojus
- SEO optimizacija: Tai yra pagrindas, be kurio jūsų svetainė bus kažkas panašaus į nematomą salą. SEO (paieškos sistema optimizacija) padeda jūsų svetainei pasirodyti aukščiau paieškos rezultatų sąrašuose, tad žmonės lengviau ją ras.
- Socialinių tinklų naudojimas: Šiandien beveik visi naudojasi socialiniais tinklais. Tai yra puiki vieta reklamuoti savo svetainę ir pritraukti daugiau lankytojų. Galite kurti įdomias publikacijas, organizuoti konkursus ar tiesiog dalijimės savo svetainės turiniu.
- Reklama internete: Tai yra greitas būdas pritraukti lankytojus. Galite naudoti skelbimus Google Ads ar Facebook Ads. Šie skelbimai leidžia tiksliai nustatyti auditoriją ir pasiekti tikrus potencialus klientus.
- Turinio kūrimas: Įdomus ir naudingas turinys yra tas, kas pritraukia žmones ir juos laiko. Rašykite straipsnius, kurti vaizdo įrašus ar podcastus, kurie būtų aktualūs jūsų auditorijai.
- Partnerystė su kitais: Bendradarbiaujant su kitomis įmonėmis ar blogeriais, galite pasiekti naujas auditorijas. Tai gali būti bendri projektai, recenzijos ar tiesiog įdomūs bendri turinio projektai.
Pavyzdys: Efektyvus turinio kūrimas
- Blogas pavyzdys: Rašyti apie tai, ką jūs darote, bet nesakyti, kodėl tai yra svarbu jūsų klientams.
- Geras pavyzdys: Parašyti straipsnį apie tai, kaip jūsų produktas ar paslauga gali padėti žmonėms išspręsti konkrečias problemas.
Išvada
Reklamuoti savo interneto svetainę nėra sunku, bet reikia noro ir kiek laiko. Jei norite, kad jūsų svetainė būtų ne tik graži, bet ir naudinga, pradėkite aktyviai ją reklamuoti šiandien. Ką laukiate? Pradėkite šiandien ir stebėkite, kaip jūsų lankytojų skaičius auga, o pardavimai didėja.
5. Microsoft Copilot
5 būdai, kaip efektyviai reklamuoti savo naują interneto svetainę
Sveiki, verslo entuziastai! Ar kada nors paleidote naują interneto svetainę ir tiesiog laukėte, kol lankytojai pradės plūsti? Jei taip, jūs ne vieni. Daugelis įmonių paleidžia savo svetaines ir… nieko. Tačiau, jei norite pritraukti daugiau lankytojų ir galimų klientų, turite aktyviai reklamuoti savo svetainę. Štai penki būdai, kaip tai padaryti efektyviai.
1. SEO – jūsų geriausias draugas
Ar žinote, kas yra SEO? Tai – paieškos sistemų optimizavimas. Jei norite, kad jūsų svetainė būtų matoma „Google“ paieškos rezultatuose, turite investuoti į SEO. Tai reiškia, kad turite naudoti tinkamus raktažodžius, kurti kokybišką turinį ir užtikrinti, kad jūsų svetainė būtų techniškai tvarkinga. Ar jūsų svetainė greitai kraunasi? Ar ji pritaikyta mobiliesiems įrenginiams? Jei ne, metas imtis veiksmų.
2. Socialiniai tinklai – ne tik paaugliams
Socialiniai tinklai yra puikus būdas reklamuoti savo svetainę. Sukurkite verslo paskyras „Facebook“, „Instagram“, „LinkedIn“ ir kituose tinkluose. Dalinkitės turiniu, kuris yra įdomus ir naudingas jūsų auditorijai. Nepamirškite naudoti tinkamų žymų (hashtagų) ir skatinti savo sekėjus dalintis jūsų turiniu. Ar žinote, kad „Facebook“ turi daugiau nei 2,8 milijardo aktyvių vartotojų? Tai didžiulė auditorija, kurios negalima ignoruoti.
3. Mokama reklama – greitas būdas pritraukti lankytojus
Jei norite greitai pritraukti lankytojus į savo svetainę, apsvarstykite galimybę investuoti į mokamą reklamą. „Google Ads“, „Facebook Ads“ ir kitos platformos leidžia tiksliai nukreipti savo reklamą į norimą auditoriją. Tai gali būti brangu, tačiau jei tai darote teisingai, investicija gali atsipirkti su kaupu. Ar jūsų reklama yra patraukli ir įtikinama? Jei ne, metas ją patobulinti.
4. Turinio rinkodara – kokybė svarbiau už kiekybę
Turinio rinkodara yra ilgalaikė strategija, kuri gali padėti pritraukti ir išlaikyti lankytojus. Kurkite kokybišką turinį, kuris yra naudingas jūsų auditorijai. Tai gali būti tinklaraščio įrašai, vaizdo įrašai, infografikos ir kt. Nepamirškite naudoti raktažodžių ir optimizuoti savo turinį SEO tikslais. Ar jūsų turinys yra įdomus ir naudingas? Jei ne, metas jį patobulinti.
5. Bendradarbiavimas su kitais – stiprybė vienybėje
Bendradarbiavimas su kitais verslais ar influenceriais gali padėti pritraukti daugiau lankytojų į jūsų svetainę. Ieškokite partnerių, kurie turi panašią auditoriją ir siūlykite bendradarbiauti. Tai gali būti bendri projektai, svečių įrašai tinklaraščiuose ar net bendros reklamos kampanijos. Ar turite partnerių, su kuriais galėtumėte bendradarbiauti? Jei ne, metas jų ieškoti.
Pabaigai
Reklamuoti savo naują interneto svetainę nėra lengva, tačiau tai būtina, jei norite pritraukti daugiau lankytojų ir galimų klientų. Investuokite į SEO, naudokite socialinius tinklus, apsvarstykite mokamą reklamą, kurkite kokybišką turinį ir bendradarbiaukite su kitais. Ar esate pasiruošę imtis veiksmų? Jei taip, pirmyn! Sėkmės!
Eksperimento rezultatai
Štai jums ir 5 skirtingi straipsniai.
Kuris jums atrodo geriausias? Kurį norėtumėte įsidėti į savo tinklaraštį?
Akivaizdu, kad ne visi suprato, ką reiškia lietuviška skyryba. Perplexity AI šią užklausos dalį tiesiog ignoravo ir paantraštes surašė su didžiosiomis raidėmis po dvitaškio. Gaila, kad nepanaudojo nė vieno žodžio kabutėse. Kažin, ar jos būtų lietuviškos. Kiti įrankiai su kabutėmis ir ilgaisiais brūkšniais problemų neturėjo, išskyrus Google Gemini, kuris supylė angliškas kabutes. Rekės paredaguoti prieš publikuojant… Tiesa ir ChatGPT nenaudojo kabliataškių ar taškų sąraše.
Klaidos? Jų yra ir ne viena. Štai Perplexity AI rašo: tiesiog dalijimės savo… Claude AI irgi ne šventas: linksėja galva… Teks redaguoti. Bet iš kitos pusės žiūrint, žmogus, rašydamas tokios apimties tekstus, daro daugiau žioplų klaidų, kurios vėliau verčia jį raudonuoti.
Beje, dėl apimties. Visi DI įrankiai leido sau ignoruoti nurodytą 400 žodžių apimtį.
- ChatGPT – 369 žodžiai su pavadinimu.
- Gemini – 279 žodžiai su pavadinimu.
- Claude – 311 žodžių su pavadinimu.
- Perplexity – 333 žodžiai su pavadinimu.
- Microsoft Copilot – 399 žodžiai su pavadinimu.
Tai reiškia tik viena – visada nurodykite didesnį žodžių kiekį, nei reikia. Priešingu atveju, teks rašyti papildomas komandas, pavyzdžiui,
išplėsk straipsnio pradžią iki 3 paragrafų.
Beveik visi DI įrankiai nepasivargino sugalvoti originalesnių paantraščių pabaigoms. Pabaiga, Išvados, Pabagai ar Apibendrinimas neatrodo labai profesionaliai, tiesa? Čia reikės redaguoti.
Pamenate komandą. Joje prašėme panaudoti humorą. Nelabai vykusius juokelius parašė tik ChatGPT, Claude ir Gemini. Kiti du visiškai ignoravo šią užklausos dalį. Ypač šioje srityje pasižymėjo Google Gemini. Jis visą straipsnį parašė a la humoristinį. Su bajeriukais prasilenkta itin smarkiai. Šampanas išpurkštas, fejerverkai nusprogo, o dabar… tyla. Kas taip kalba? Juk prašėme rašyti apie verslą, rinkodarą, o ne kažkokius anekdotėlius. Su humoru būkite labai atsargūs, nes DI padoraus humoro jausmo dar neturi.
Prašėme naneaudoti jokių prekės ženklų. Nesusilaikė, panaidojo ir Google, ir Facebook. Gerai, kad nepaminėjo konkurentų pavadinimų…
Kaip matote, trūkumų yra tikrai nemažai, tad tokius straipsnius reikės redaguoti ir gana smarkiai.
Dirbtinis Intelektas, atrodo, dažnai pirmiau sugeneruoja anglišką straipsnį, o tada jį išverčia pažodžiui. Taip atsiranda ir žodžių trūkumas ir juokeliai nei į kuolą, nei į mietą… Nors pranašaujama, kad straipsnių rašytojams ateina itin sunkūs laikai, matomai ne šiais metais. DI dar mokosi. Jo lygis yra kaip 10 klasės mokinio. Kitais metais gal jau bus kaip 12-tokas ir sugebės paruošti sklandesnius tekstus. Apie tolimesnį vystymąsi sunku ir spėlioti. Akivaizdu, kad lietuviška kalba jam yra kur kas didesnis iššūkis, nei matematikos uždavinių sprendimas.