Kiekviena sėkmingai veikianti įmonė vėliau ar anksčiau susiduria su standartiniais plėtros klausimais. Pirmiausia įmonės auga organiškai, tačiau pasiekus tam tikrą dydį, tolimesnis augimas galimas tik per įsigijimus, tai yra, investicijas į kitas įmones – konkurentus, arba panašiais produktais prekiaujančios kompanijos.
Aišku, tam reikia turėti sukaupus tam tikrą kiekį lėšų, o trūkstama dalis gali būti skolinamasi iš bankų, ar kitų investuojančių institucijų. Tačiau tokie pirkiniai paprastai būna labai brangūs, o investuojamos sumos skaičiuojamos milijonais eurų. Todėl kiekvienas pirkinys būna labai atidžiai analizuojamas, o pats procesas gali trukti nuo kelių mėnesių, net iki kelerių metų.
Nepriklausomai nuo investicijų sektoriaus, investuojant į kitą įmonę visuomet būtina atsakyti į šiuos pagrindinius klausimus (parengta remiantis svetainėje www.finansistas.net esančia informacija):
- Kaina, kurią norime mokėti už įsigyjamą bendrovę – nuo ko ji priklauso, kokie kriterijai? Ar norime sukurti vertę per įsigijimus, ar tik plėstis? Dažnai tai vienas svarbiausių kriterijų.
- Ar perkamos kompanijos pagal esamus rodiklius, ar tikimasi pakeisti veiklos rezultatus?
- Patarėjai ir konsultantai – ar bus naudojamasi jų paslaugomis, jei taip kokiomis?
- Ar geriau pirkti smulkesnes įmones ir jas vystyti, ar iš karto stambesnes?
- Ar svarbu kompanijos kultūrų skirtumai (kokie jie gali būti)?
- Kokioje rinkos stadijoje investicijos būna efektyviausios; kaip keičiasi mūsų investiciniai veiksmai keičiantis rinkos situacijai?
- Kaip bus finansuojami įsigijimai, koks galimas maksimalus finansavimas?
- Kuriose rinkose/regionuose norime veikti? Kodėl?
- Ar yra kokie barjerai įsigyjamoms įmonėms: kalbos, programų, sertifikatų ar kt.
- Ar turi įtakos įsigyjamų bendrovių valdymo komandos vertybės: veržlumas, inovatyvumas, požiūris į darbuotojus, vidutinis darbuotojų amžius?
- Kam teikiama pirmenybė: „know how“? Gamybinėms bazės? Karjerai? Ar gali būti perkama rinkos dalis (jei backlog‘ą galime tuo laikyti)?
- Ką sako pelningumo maržos? Norime įsigyti pelningesnius, ar atvirkščiai?
- Kaip keičiasi rinkos paklausa, kokios perspektyvos?
- Kokie barjerai įeiti į rinką, kurioje investuojama?
- Ar gali būti svarstomas padalinių pardavimas, papildomos investicijos?
- Kokiu atstumu įsigijimai nuo esamų bazių gali kanibalizuoti rinką? (ar taip išvengiama konkurentų – ar tai pateisinamas tikslas įsigijimui)
- Rinkų diversifikacija: ar jos siekiama, kiek procentų siekiama vienoje rinkoje? Rizikos skaidymas labai svarbus aspektas kiekvienam verslui.
Daugiau informacijos apie investicijas į įmones bei vertybinius popierius rasite čia: http://www.finansistas.net/investicijos.html
Viskas teisingai. Bet dėl patarėjų ir konsultantų – ne visai sutinku.