Investicijos į kitas įmones – pagrindiniai klausimai

Verslo naujienos

Kiekviena sėkmingai veikianti įmonė vėliau ar anksčiau susiduria su standartiniais plėtros klausimais. Pirmiausia įmonės auga organiškai, tačiau pasiekus tam tikrą dydį, tolimesnis augimas galimas tik per įsigijimus, tai yra, investicijas į kitas įmones – konkurentus, arba panašiais produktais prekiaujančios kompanijos.

Aišku, tam reikia turėti sukaupus tam tikrą kiekį lėšų, o trūkstama dalis gali būti skolinamasi iš bankų, ar kitų investuojančių institucijų. Tačiau tokie pirkiniai paprastai būna labai brangūs, o investuojamos sumos skaičiuojamos milijonais eurų. Todėl kiekvienas pirkinys būna labai atidžiai analizuojamas, o pats procesas gali trukti nuo kelių mėnesių, net iki kelerių metų.

Nepriklausomai nuo investicijų sektoriaus, investuojant į kitą įmonę visuomet būtina atsakyti į šiuos pagrindinius klausimus (parengta remiantis svetainėje www.finansistas.net esančia informacija):

 1. Kaina, kurią norime mokėti už įsigyjamą bendrovę – nuo ko ji priklauso, kokie kriterijai? Ar norime sukurti vertę per įsigijimus, ar tik plėstis? Dažnai tai vienas svarbiausių kriterijų.
 2. Ar perkamos kompanijos pagal esamus rodiklius, ar tikimasi pakeisti veiklos rezultatus?
 3. Patarėjai ir konsultantai – ar bus naudojamasi jų paslaugomis, jei taip kokiomis?
 4. Ar geriau pirkti smulkesnes įmones ir jas vystyti, ar iš karto stambesnes?
 5. Ar svarbu kompanijos kultūrų skirtumai (kokie jie gali būti)?
 6. Kokioje rinkos stadijoje investicijos būna efektyviausios; kaip keičiasi mūsų investiciniai veiksmai keičiantis rinkos situacijai?
 7. Kaip bus finansuojami įsigijimai, koks galimas maksimalus finansavimas?
 8. Kuriose rinkose/regionuose norime veikti? Kodėl?
 9. Ar yra kokie barjerai įsigyjamoms įmonėms: kalbos, programų, sertifikatų ar kt.
 10. Ar turi įtakos įsigyjamų bendrovių valdymo komandos vertybės: veržlumas, inovatyvumas, požiūris į darbuotojus, vidutinis darbuotojų amžius?
 11. Kam teikiama pirmenybė: „know how“? Gamybinėms bazės? Karjerai? Ar gali būti perkama rinkos dalis (jei backlog‘ą galime tuo laikyti)?
 12. Ką sako pelningumo maržos? Norime įsigyti pelningesnius, ar atvirkščiai?
 13. Kaip keičiasi rinkos paklausa, kokios perspektyvos?
 14. Kokie barjerai įeiti į rinką, kurioje investuojama?
 15. Ar gali būti svarstomas padalinių pardavimas, papildomos investicijos?
 16. Kokiu atstumu įsigijimai nuo esamų bazių gali kanibalizuoti rinką? (ar taip išvengiama konkurentų – ar tai pateisinamas tikslas įsigijimui)
 17. Rinkų diversifikacija: ar jos siekiama, kiek procentų siekiama vienoje rinkoje? Rizikos skaidymas labai svarbus aspektas kiekvienam verslui.

Daugiau informacijos apie investicijas į įmones bei vertybinius popierius rasite čia: http://www.finansistas.net/investicijos.html

One thought on “Investicijos į kitas įmones – pagrindiniai klausimai

 1. Viskas teisingai. Bet dėl patarėjų ir konsultantų – ne visai sutinku.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *