Rudolf Flesch skaitomumo nustatymo formulė

IT naujienos

Rudolf FleschManoma, kad Flesch skaitomumo nustatymo formulė (Flesch reading ease formula) yra viena seniausių ir tinkamiausių straipsnių populiarumui nustatyti. Autorius Rudolf Flesch – rašymo konsultantas ir „Plain English“ judėjimo šalininkas, 1948 m. sukūręs šią formulę. Gyvendamas Austrijoje Rudolf Flesch studijavo teisę ir įgijo mokslų daktaro laipsnį Kolumbijos universitete. Flesch ragino grįžti prie fonetikos savo rašinių ir kalbų metu. 1948 m. jis publikavo straipsnį taikomosios psichologijos žurnale pavadinimu „A New Readability Yardstick“. Jame straipsnio autorius pasiūlė pirmą. kartą savo skaitomumo nustatymo formulę, kurios dėka įvertinamas tekstų rašymas.

Naujoji formulė yra lengvas būdas įvertinti parašymo lygį ir galimą patikimumą skaitytojui. Taip pat, ji gera tuo, kad yra gana tiksli ir nereikalauja didelių pastangų tikrinant. Minėtoji formulė geriausia panaudojama mokykliniams tekstams. Jungtinių Valstijų valdžios įstaigos šią formulę priėmė kaip standartinę rašytinės medžiagos skaitomumo nustatymui. Tačiau, pirmiausia, Flesch skaitomumo nustatymo formulė yra naudotina įvertinti teksto skaitymo sunkumą, parašytą anglų kalba.

Flesch skaitomumo nustatymo formulė

Naudojama specifinė matematinė formulė:
RE= 206.835 – (1.015 x ASL) – (84.6 x ASW)

RE= Skaitymo lengvumas
ASL= Vidutinis sakinio ilgis
ASW= Skiemenų žodyje vidurkis

Formulės išvestis skaičiui nuo 0 iki 100. Kuo jis aukštesnis, tuo tekstas – lengviau skaitomas.

Rezultatai tarp 90 ir 100 laikomi suprantami penktokui
tarp 60 ir 70 – lengvai suprantami aštuntokui, devintokui
tarp 0 ir 30 – lengvai suprantami baigusiems universitetus.

Apibendrinant Flesch skaitomumo nustatymo formulę ir jos naudą, galima spręsti, kad tekstas turėtų būti vertinamas tarp 60 ir 70, kad būtų priimtini. Tačiau Flesch skaitomumo nustatymo formulė turi ir savų kabliukų. Pirmiausia, angliškų ir lietuviškų tekstų struktūros skiriasi, o autorius pabrėžia, kad angliškiems tekstams ši formulė yra labiau pritaikyta. Taip pat, Šauktukai, kabliataškiai, dvitaškiai traktuojami kaip sakinio skyrybos ženklai. Kiekvienas balsis yra laikomas skiemeniu, trijų raidžių žodžiai – skiemenimis, balsiai einantys iš eilės irgi – vienu skiemeniu.

Flesch Reading Ease

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *